EXCLUSIV Kovesi, replică din Luxemburg pentru Nicușor Dan: “Îi doresc președintelui mult somn, un somn bun. Țara are nevoie de el să revină în formă bună” (interviu video)

Într-un interviu acordat Context.ro, procurorul șef al Parchetului European a criticat procedura de numire a procurorilor șefi din România, afirmând că mulți procurori buni au fost descurajați să candideze pentru că președintele Nicușor Dan a declarat că va negocia funcțiile.

“Cu siguranță funcția de președinte al României este o funcție dificilă, stresantă, obositoare. Îi doresc președintelui mult somn, un somn bun. Țara are nevoie de el să revină în formă bună”, a declarat Laura Codruța Koveși, întrebată despre afirmația lui Nicușor Dan despre presupusele abuzuri DNA din mandatul ei. “Faptul că ai obținut un scor bun la olimpiade internaționale de matematică nu te califică să faci astfel de afirmații”, a declarat Kovesi. În cadrul interviului, șefa EPPO a mai vorbit despre zvonurile apărute, conform cărora după terminarea mandatului își va face un partid politic sau va candida la diverse funcții, dar și despre corupția din România și planurile sale de viitor.

1 minut pentru tine

1 an pentru Context

1 minut pentru tine

1 an pentru Context

Redirecționează 3,5% către Context.ro și susține educația prin Școala de Investigație și atelierele de due diligence.
COMPLETEAZĂ FORMULARUL 230

PRINCIPALELE DECLARAȚII

  • Despre numirile la parchete: “Atunci când președintele statului declară și în timpul campaniei electorale, și după, voi negocia numirile pentru funcțiile de procuror general și DNA, transmite un anumit semnal. Știu mulți procurori buni din sistem care nu și-au depus candidatura, pentru că au spus: Păi dacă el negociază funcțiile, numirea este deja negociată, numele se cunoaște, și atunci de ce să candidez?”
  • Despre afirmația lui Nicușor Dan că în perioada când DNA a fost condus de Kovesi ar fi existat abuzuri ale procurorilor: “Faptul că ai obținut un scor bun la olimpiade internaționale de matematică nu te califică să faci astfel de afirmații. (…) cu siguranță funcția de președinte al României este o funcție dificilă, stresantă, obositoare. Îi doresc președintelui mult somn, un somn bun. Țara are nevoie de el să revină în formă bună”. 
  • Despre zvonurile că ar intra în politică sau ar candida pentru funcții în România după ce termină mandatul la EPPO: “Am plecat din România de aproape 8 ani de zile și încă sunt sperietoarea tuturor. (…) Nu am niciun fel de plan să intru în politică, nu vreau să creez niciun fel de partid politic. Exclud categoric”.
  • Despre planurile de viitor: “Mi-aș dori, spre exemplu, să am posibilitatea să fac traininguri cu procurorii și judecătorii tineri, care cu siguranță ar putea să învețe lucruri de la un fost procuror general, un fost șef DNA și un fost procuror șef european, mai ales despre noile atribuții ale Parchetului European. (…) Mi s-a transmis pe diferite canale că aș spăla creierul noilor magistrați și n-ar fi ceva potrivit. Sigur că nu bag în seamă asemenea afirmații”.
  • Despre activitatea DNA și lipsa marilor dosare de corupție cu politicieni: “Poate s-a terminat corupția în România, nu? Știm cu toții că nu este așa”.
  • Despre fraudele cu TVA și evaziunea fiscală din România: “Astfel de infracțiuni nu se pot întâmpla fără complicitatea unor autorități. Acum, că sunt simpli funcționari, funcționari civili, sau sunt diverse persoane politice în diferite funcții care ajută am văzut în dosarele noastre că sunt și astfel de situații, deci nu le excludem. (…) Nu am văzut stabilită ca o prioritate lupta împotriva evaziunii fiscale. Dacă nimeni nu se apleacă asupra acestui fenomen, dacă nimeni nu investighează evaziunea fiscală, nu ai cum să vezi lucrurile astea”.
  • Video: Monica Lăzurean-Gorgan, Lorand Lorincz, Eduard Parvu
    Editare video: Delia Dascălu

Reporter: Suntem la o vreme de la numirile procurorilor șefi la parchete. Ați observat procesul, ați văzut numirile, care sunt cele mai constestate de până acum. De ce credeți că noii șefi ai parchetelor au fost atât de contestați și totuși au fost numiți, unii chiar cu avize negative?

Laura Codruța Kovesi: Orice numire într-un fel sau altul a fost de-a lungul vremii contestată, și eu am fost contestată de foarte multe ori. E greu că comentez numele procurorilor, cu unii dintre ei chiar am lucrat, deci nu aș vrea să comentez lucrurile astea. 

Poate puțin procedura. Pentru că ceea ce cumva și eu și câțiva colegi cu care am vorbit am ajuns la concluzia asta, că procedura într-un fel a fost o problemă. Pentru că atunci când președintele statului, cel care numește în funcții, declară și în timpul campaniei electorale, și după, voi negocia numirile pentru funcțiile de procuror general și DNA, transmite un anumit semnal. Și atunci știu foarte mulți procurori buni din sistem care nu și-au depus candidatura, pentru că în momentul în care această candidatură a fost anunțată, am întrebat câțiva colegi, te-ai gândit? O să candidezi? Șeful DNA este foarte important pentru EPPO, pentru că ei asigură structura de suport a EPPO și avem o competență împărțită, deci cumva și noi avem un interes să avem un procuror șef bun. Din fericire eu am lucrat cu domnul Cerbu, îl cunoaștem, și sunt convinsă că o să avem o cooperare bună. 

Dar toți acești colegi, în momentul în care i-am întrebat de ce nu candidezi, acesta a fost răspunsul. Păi dacă el negociază funcțiile, ce să fac, de ce să candidez? Pentru că numirea este deja negociată, numele se cunoaște. Și atunci de ce să candidez?

Deci cumva cred că aici a fost o problemă și de aceea oamenii buni din sistem, sau alți candidați, nu și-au depus candidatura. 

Rep: Chiar în perioada acestei candidaturi, președintele Nicușor Dan a ieșit cu o declarație publică și s-a referit la mandatul dumneavoastră de la DNA și a spus că în perioada cât ați condus DNA intuiește că au existat abuzuri în activitatea procurorilor. Cum răspundeți la această acuzație gravă?

LCK: Înclină să creadă. În general nu comentez ce zic politicienii, dar este totuși o afirmație a președintelui României care nu m-a afectat doar pe mine, ci a afectat o întreagă instituție importantă în România, numită Direcția Națională Anticorupție și mulți procurori care au lucrat sau care lucrează acolo. 

Deci faptul că ai obținut un scor bun la olimpiade internaționale de matematică nu te califică să faci altfel de afirmații.

Și cu siguranță funcția de președinte al României este o funcție dificilă, stresantă, obositoare. Îi doresc președintelui mult somn, un somn bun. Țara are nevoie de el să revină în formă bună. 

Rep: Dar credeți că s-a bazat pe ceva când a făcut afirmațiile astea?

LCK: Tind să cred că nu. Alt comentariu nu o să mai fac.

Rep: Tot președintele negociază acum o criză politică. În crizele politice apar scenarii. A apărut din nou numele dumneavoastră în contextul unei noi grupări politice. Intrați în politică la finalul mandatului de la EPPO?

LCK: Încerc să mă mut. Am plecat din România de aproape 8 ani de zile și încă sunt sperietoarea tuturor. Dacă vrei să obții ceva e suficient să zici o aduc pe Kovesi și toată lumea se sperie și își acceptă ce vrei tu. N-am niciun fel de contacte la nivel politic. Nu mi-am exprimat niciodată intenția de a intra în politică. Am văzut că au fost tot felul de speculații că candidez la președinție, voi fi numită ministrul Justiției, voi fi numită director la SRI. Este onorant, este foarte frumos, dar niciodată nu a fost ceva concret. Și nu am niciun fel de plan să intru în politică, nu vreau să creez niciun fel de partid politic. Nu vreau să intru în nicio alianță politică cu nimeni, chiar nu am urmărit aceste scenarii și chiar nu mă interesează, și chiar cred că este o perdea de fum.

Într-o democrație reală, discuți despre candidați reali, și asta am mai zis-o și o să o repet, nu discuți despre fantoma Kovesi.

Rep: Dar excludeți pentru totdeauna să reveniți într-o funcție de demnitate publică în România?

LCK: Dacă această funcție depinde de numirea și de participarea într-un partid, da, exclud. Asta exclud categoric. Deci nu doresc să intru în politică. Dacă mă întrebați, da, mi-aș dori, spre exemplu, să am posibilitatea să fac traininguri cu procurorii și judecătorii tineri, care cu siguranță ar putea să învețe lucruri de la un fost procuror general, un fost șef DNA și un fost procuror șef european, mai ales despre noile atribuții ale Parchetului European.

Dar asta nu înseamnă că o să intru în politică sau nu înseamnă că o să și fac. Mi s-a transmis pe diferite canale că aș spăla creierul noilor magistrați și n-ar fi ceva potrivit. Sigur că nu bag în seamă asemenea afirmații și nu ascult astfel de lucruri, dar nu doresc să revin într-o funcție care presupune să fac parte dintr-un partid politic.

Rep: Dar ca independent?

LCK: Independent pentru ce?

Rep: Pentru cetățeni.

LCK: Independent pentru cetățeni, dacă cineva va avea nevoie de experiența mea în România sunt gata să ajut și nu vreau nici să fiu angajată și pot să o fac voluntar, fără să cer bani. Oricine are nevoie de experiența mea profesională sunt gata să o dau, sunt gata să discut cu oricine, indiferent dacă doresc despre procuratură, despre modificarea legilor, despre cum trebuie îmbunătățit sistemul de Justiție. Am o expertiză deja în 24 de state membre, am văzut cum funcționează Justiția în aproape toate statele membre ale Uniunii Europene. Dacă cineva în România are nevoie de experiența aceasta, cu siguranță o să o dau. Nu trebuie să intru într-un partid, nu trebuie să candidez la ceva. Este o experiență pe care poți să o dai inclusiv prin voluntariat, fără să fii angajat.

Rep: Apropo de experiență, uitându-ne la DNA în ultimii ani, în ultimele mandate, cum ați evolua activitatea DNA din ultimii ani? Cum o vedeți dumneavoastră acum?

LCK: Știți, de-a lungul anilor au fost tot felul de foști șefi care și-au dat cu părerea despre ce s-a întâmplat când ei nu au mai fost șefi. Nu am fost în categoria aia niciodată. Niciodată n-am comentat nici ce face Parchetul General, nici DNA. Nu că am o problemă și nu aș putea să zic ce cred, dar totuși respect instituțiile unde am lucrat și respect oamenii cu care am lucrat. E foarte greu lucrând la Luxemburg și având cu totul alte activități să urmărești în fiecare zi ce fac coștii tăi colegi. Și atunci, ca să am o evaluare obiectivă, ar trebui să stau să citesc toate rapoartele anuale, să văd ce au făcut, de ce n-au făcut și atunci aș putea să am o părere. 

Cred că fiecare procuror în DNA și fiecare șef în DNA care a fost după ce mi-am terminat eu mandatul, a încercat să facă ce a putut și ce a fost mai bine. 

Rep: Dar nu mai vedem miniștri, parlamentari cu imunitate ridicată. 

LCK: Poate s-a terminat corupția în România, nu? Aud asta tot timpul. Era Kovesi, făcea dosare, toată lumea credea că România e coruptă. Acum, dacă nu mai sunt dosare, probabil că toată lumea crede că România e o țară curată. Știm cu toții că nu este. Știm cu toții că sunt probleme. Eu am semnalat de foarte multe ori această problemă cu frauda cu TVA, cu frauda cu infracțiuni vamale. Toată lumea vorbește că nu sunt bani la buget, păi haideți să punem banii la buget. Haideți să facem ceva. Parchetul European poate să ajute, poate să contribuie.

Rep: Am văzut în ultimul raport, anul trecut, dosare de 4 miliarde de euro prejudicii estimate versus în investigațiile locale nu vedem cifrele astea. Totuși de miliardele astea cine beneficiază? Sunt doar interlopi și mafie sau e și structura politică, mafia politică?

LCK: Toți banii aceștia care ar trebui să intre în bugetul național sau în bugetul UE, și dacă mă refer doar la frauda cu TVA, sau evaziune fiscală, sau fraude vamale, toți banii ăștia ajung în mâinile criminalilor. Și știți din experiență că astfel de infracțiuni nu se pot întâmpla fără complicitatea unor autorități. Acum, că sunt simpli funcționari, funcționari civili, sau sunt diverse persoane politice în diferite funcții care ajută am văzut în dosarele noastre că sunt și astfel de situații, deci nu le excludem. 

Pot să spun doar că din ce vedem că vine înspre Parchetul European, nu văd la nivel național, la parchetele naționale, nu am văzut stabilită ca o prioritate lupta împotriva evaziunii fiscale. Am chiar criticat legea aceea. Nu știu, dacă au intrat bani mai mulți la buget, sau s-a îmbunătățit situația, dar dacă ne uităm la deficitul de TVA, este foarte mare, poate cel mai mare din Europa. Deci este clar că ai o problemă cu frauda cu TVA în România. Am spus asta de multe ori. Și vedem asta în activitatea noastră. 

Din păcate, nu poți cu o singură structură să rezolvi. Dacă acest lucru nu este stabilit ca prioritate la Poliție, la ANAF, la instituțiile vamale, la procurorii naționali și la EPPO, e foarte greu. 

Totuși este o mică veste bună, pentru că noi în primii 3 ani de activitate la EPPO nu am primit deloc sesizări de la ANAF pe fraudă cu TVA. Anul acesta a primit, și chiar niște sesizări interesante. Deci cumva, ceva s-a schimbat în tot mecanismul ăsta, deci s-ar putea ca în viitor lucrurile să meargă înspre bine. 

Rep: Revin. De ce credeți că avem pe de o parte evaziune, criminalitate financiară mare, care nu există fără suportul politicului, dar nu avem politicieni mari, miniștri și deputați investigați?

LCK: Dacă nimeni nu se apleacă asupra acestui fenomen, dacă nimeni nu investighează evaziunea fiscală, nu ai cum să vezi lucrurile astea. Noi le vedem, avem dosare în care ai fraudă cu TVA, banii opținuți din fraudă cu TVA sunt folosiți în campanii electorale. Vedem complicități între politicieni care ajută pentru obținerea unor anumite subvenții sau pentru modul în care sunt alocate fondurile europene. 

Chiar săptămâna asta am cerut ridicarea imunității a unui membru al Parlamentului în Polonia, exact pentru această situație. Erau proceduri de achiziții publice pentru atribuirea fondurilor europene iar acest membru al parlamentului a solicitat bani pentru a interveni și pentru a ajuta o anumită companie să câștige contractul. Am cerut ridicarea imunității. Deci vedem că lucrurile astea se întâmplă. Dar repet, dacă nu sunt implicate fonduri europene, noi nu avem competență. Și atunci există și altă situație pe care o vedem destul de des. Se începe un proiect din fonduri europene. În momentul în care ei află că e deschisă o investigație, și află pentru că tu trebuie să ceri documente, trebuie să afli dacă banii au fost din bugetul național sau din bugetul european. Ei când văd că EPPO a deschis o investigație, mută proiectul pe fonduri naționale și în momentul ăla nu mai poți să faci nimic. Atunci doar un parchet național poate să investigheze. Nu se întâmplă doar în România, se întâmplă și în alte state membre. 

Deci ei încearcă întotdeauna, cei care vor să fure banii, încearcă să găsească metoda optimă de anu fi depistați, sau dacă sunt depistați, să nu poată fi investigați. 

Ajută-ne să investigăm și să expunem abuzurile. Cu banii tăi, putem să-i deranjăm pe cei care fură, corup, amenință și manipulează.
Donează prin plata cu cardul

Alege tipul donației

Alege suma

După ce vei apăsa pe Donează vei fi redirecționat către pagina securizată a procesatorului de plăți Stripe, unde vei putea plăti în siguranță.
Avatar of Attila Biro, Cristian Andrei Leonte

13 Comments

  1. Avatar of LevSt.
    LevSt. 08 mai, 2026 at 20:29 - Reply

    „…faptul ca ai făcut un scor bun la olimpiadele de matematica, nu te califica…”___–-___f. adevarat, insa este spus prea târziu, totusi nu NUMAI individul, dar intregul sau sisterm de exploatare ,opresiune, și inselaciune, poate fi invins, iar unul dintre modele, este cel al intoarcerii in masa, a diasporei, cu bani si ideie inovatoare si-desigur- cu initiative, inclusiv in a ocupa inaltele posturi de decizie…///

    LevSt.
    04/09/2024 la 16:29
    „…vulnerabilitati din trecut, Geoana tot va…”___–___ „… candida pentru functia de presedinte…”(Presshub)__–__in tara lui papura -voda, oricine poate ajunge in sfere inalte, desigur cu proptelele de rigoare, iar acest geoana le are, insa nu cred ca va castiga, deasupra capului sau, pluteste un nor urat mirositor, este cazul cu Ana Bircall, ea doar ce a declarat raspicat ca m. g. este un las, pentru ca nu vrea sa elucideze misterul „femeii din portbagaj”, la timpul respectiv am crezut ca este adevarat, insa se pare ca AB este total innocenta, si atunci se pune intrebarea cum un (asa-zis barbat- sa nu confundam cu mascul) nu are curajul sa spuna macar ca respectiva femeie NU a fost AB, probabil situatia este mult mai complicata, respectiva (din film) a fost fie o ruda apropiata a sotiei lui, fie o prietena apropiata a ei, sau doar o prostituata de duzina, iar substituirea acestora(oricare), cu o femeie si tanara si frumoasa si realizata, a constituit un fapt de echilibrare in relatia(impacarea) cu sotia, care macar a putut zice(in sinea ei) „macar cu una mai buna ca mine”, iar daca-acum- ar afla adevarul, bietul geoana va trebui sa doarma in cusca cainelui… Si vine iarna !///-II-„…Securitatea…”_Virgil Burla___–___ pana la urma- desi de la bun inceput, de la nou „bun-inceput”-pentru ca a fost doar o continuare, hidra numita securitate, a imbarligat (si continua sa o faca) mintile romanilor si sa arunce blamul pe „Colaboratori”, exonerandu-se pe ei insasi si ajunsi- toti- milionari), pentru ca SINGURII responsabili LEGAL si MORAL sunt ei, securistii, INDIFERENT de informatiile pe care le primeau, pentru ca datoria lor era sa interpreteze obiectiv informatiile, ori ei aveau nevoie permanenta de „sabotori, dusmani ai regimului, etc”, doar pentru a arata ca au activitate si-si merita salariile , oricum mai mari ca ale prof. universitari, nu mai amintim de nenumaratele avantaje de toate felurile, inclusiv in punerea deoparte -pentru ei- la aprozar, a cateva kg. carne, din cota respectivului magazin, unde -se stie- sute de oameni faceau coada cu noaptea-in-cap, tocmai pentru a prinde putina mancare…Iar acesti securisti , oricum, tot ar fi falsificat „informatiile” pentru a gasi tapi ispasitori, insa prin sistemul cu informatori, (cat mai intins) se simteau chiar si mai aparati de o eventuala furie populara, care -in „89- chiar s-a dezlantuit, insa numarul impresionant de informatori -prin sine insasi- au deflectat aceasta furie doar impotriva fostei nomenclaturi si chiar au concentrat-o impotriva a cateva personaje, si asa se face ca au fost pedepsiti doar cativa inalti sefi din securitate* si nomenclatura, lumea s-a decompesat si a trecut inapoi la tras la galere sau la jugul noii exploatari, dar data cu parfumuri de (asa-zisa) democratie, unde vechii sacali si-au gasit noi aliati, vechea clasa a burghezo-mosierimii(supravietuitorii) si popimea ortodoxa, toata lumea „aparata” de armata, de unde romanilor li se pregateste(incet dar sigur), noua dictatura, cea a militarizarii si a inchizitiei ortodocse…

    (*-„Securiști vs. informatori, epopeea sufletelor moarte | Deutsche Welle-Marius Oprea: „..Crima. Securitatea a comis mult mai multe, despre care aflăm însă cu greu, pentru că moștenitorii ei conduc România..”___–___Nicio exagerare, Romania actuala este condusa de fosta nomenclatura si securitate, numai ca -la zi- au sprijinul fatis(democratic, nu?) al armatei popimii si supravietuitorilor si/sau mostenitorilor din clasa burghezo-mosiereasca, toti acesti indivizi draconici, s-au unit si conduc si vor conduce Romania de’a pururi, mai degraba sa piara tara, decat sa fie ei inlaturati de la putere, si -mai ales- tinuti responsabili pentru crima de genocid intins pe zeci de ani, si alte multe atrocitati comise chiar si din placere…Poporul roman este un popor ingenunchiat, nu are nicio sansa, exceptie intoarcerea la Monarhie cu Print/Printesa strain si cu intoarcerea acasa a cel putin 1 milion de romani, monarhisti, si care nu au avut tangente cu securitatea si fosta nomenclatura, si care -in bejanie- s-au ridicat prin propria munca si nu ca agenti ai pesede sau penele, sau aur, etc.Iar acestie sa ocupe toate functiile de varf si medii , din orice structura, iar alaturi de ei sa revina in tara inca -cel putin- un alt milion de romani cu ganduri de adevarati patrioti si apti de munca si cu idei inovatoare, plus cu un minim capital de cateva mii de euro, iar toata aceasta intreprindere, da , poate salva Romania si chiar sa o repuna rapid in randul tarilor de varf…

  2. Avatar of Gogu
    Gogu 09 mai, 2026 at 20:25 - Reply

    Doamna încearcă prin replica bizară ce leagă somnul de olimpiade să minimalizeze performanțele unui tânăr ajuns mai târziu președinte de stat. Nu doamnă, n-a obținut rezultate bune, ci a obținut rezultatul cel mai bun posibil și asta nu o dată ci de două ori. Dacă vă simțiți vizată de o opinie exprimată poate subiectiv asta nu vă îndreptățește să discreditați, fără niciun temei, realizările obiective ale emitentului. Un președinte de stat are competența de a formula o critică privitoare la o instituție a statului a cărui conducere o numește pe când un procuror nu are competența de a evalua performanțele unui matematician profesionist și asta chiar nu cred că mai trebuie demonstrat.

    • Avatar of Andru
      Andru 10 mai, 2026 at 20:53 - Reply

      Nu a discreditat deloc performanța matematică, ci a zis că aceasta nu garantează capacitatea de a evalua performanța DNA-ului. Ceea ce e perfect adevărat. Apropos, premiile luate la olimpiadă sunt lăudabile și desigur dovadă de (un anume fel de) inteligență, dar statistic, nu sunt puternic corelate cu realizări profesionale de vârf mai târziu. Ca dovadă că ND nu are asemenea realizări de vârf ca matematician profesionist – și aici nu e vorba de a evalua niște lucrări de specialitate, ci de simplul fapt că asemenea lucrări pur și simplu nu există. Clar s-a concentrat pe activismul social, pentru că nu a publicat nimic cât timp a lucrat la institutul de matematică.

      • Avatar of Gogu
        Gogu 11 mai, 2026 at 16:01 - Reply

        Nu cred sincer că aveți calificarea pentru a evalua activitatea unui cercetător de la institutul de matematică al academiei române. Nu pot eu să evaluez pe ce s-a concentrat dar ce pot obiectiv constata este că atunci când a ales o direcție a obținut performanțe maxime. Două mandate de primar general al capitalei cu număr de voturi în creștere și funcția supremă în stat, ambele din condiția de independent. Rămâne așadar cum am stabilit.

  3. Avatar of Clotilde
    Clotilde 09 mai, 2026 at 20:39 - Reply

    Unii îl pupa în kr pe mucusor, alții o pupa-n kr pe kkovesi, alții pe bolojaf. Depinde de unde vin bănuții.

  4. Avatar of LevSt.
    LevSt. 13 mai, 2026 at 20:28 - Reply

    „…Întrebarea e de câte ori vom tot retrăi istoria asta în care se întâlnesc hoții din politică cu proștii care votează.”(petrecand.ro -„Tehnocratii…”)___–-___situatia nu este -chiar deloc- noua, ba poate fi la fel de veche „de cand lumea”, oricum fraza face un paralelism evident( chiar daca neexplicit) cu prietena/partenera-dintotdeauna- a politicului, adica cu religia, care in Romania este pe cei mai mari cai posibili, mai mari ca in epoca barbarismului și a Evului Mediu, adica cand au aparut si dezvoltat religiile, prin intalnirea fraierilor, cu escrocii… Si continuand, aceste doua elemente( stalpi ai societatii romanesti, nimic de zis), permanent( inclusiv in comunismul oficial) au format Statul de Extractie(cum am spus de sute de ori in ultimii zeci de ani) , și cu cat este mai mare acest stat(ca numar de functionari), cu atat mai mare și mai dura exploatarea și opresiunea, de unde de alte mii de ori am considerat și spus ca Romania nu poate fi redresata( si- realmente- salvata de la destructurare ca stat și natie) decat prin adevarate reforme, care -pana la urma- tin de cel mai elementar bun-simt, adica desobolanizarea, despaducherea, decapusarea, etc. de imensa clasa de paraziti institutionalizati, in principal prin cateva zeci de actiuni, le enumar- din nou- pe cele mai importante, care (fara luarea lor) nimic NU VA da rezultate:
    1- max. 10 judete,
    2-max. O SUTA parlamentari,
    3-reducerea administratie cu cel putin 25%,
    4-reducerea armatei cu 75%,
    5- desfiintarea și reanfintarea academie cu max.30 membri(3/judet)
    6- terminarea cu pensionari la sub 62 ani și terminarea cu salarii și pensii de lux, recuperarea maximelor sume posibil, deja distribuite pana acum,
    7-salarizare uniforma (LA STAT)-, bazata pe venitului medium national( la momentul luarii măsuri), in care cel mai mare salariu( al sefului de stat), sa fie de 3 ori mai mare ca acest venit mediu*, și, urmate de descresteri de 100 lei de 50 lei , etc., pana la 5 lei, astfel incat salarizarea sa fie „turtita” spre venitului medium, nu ca acum , cand arata ca un aisberg cu doua varfuri FOARTE inalte, (dar și „adanci”-unul in sus, unul in jos), adica salarii din varf, mai mari de zeci de ori decat salariul mediu, asa cum exista salariati cu venituri(in special pensionari) absolut „demne” de era scavagista…Asisderea și cu pensiile…
    8- scoaterea popimii de la orice minim de plati/”ajutorare-„, de la buget, etc., etc.
    Inca odata, valabil și pentru I.Bolojan, „reforme” cu jumatati -sau sferturi- de masura- NU vor rezolva nimic, doar vor transforma Romania( dacă nu colapseaza total) intr-o colonie nenorocita, pentru cel putin cateva MII de ANI…( cine vrea salarii mari, nu are decat sa se angajeaza in mediul privat și sa-si desfasoare „geniul”, nu asta este cea mai corecta solutie?!)

  5. Avatar of LevSt.
    LevSt. 14 mai, 2026 at 2:41 - Reply

    The Guardian despre acuzațiile de corupție la nivel înalt din sistemul judiciar din România: „Este toxic”
    (13/05/2026)
    The Guardian, publicație din Regatul Unit cu un tiraj de peste 350.000 de exemplare…

    Sub titlul „România, zguduită de acuzații privind corupția la nivel înalt din sistemul de justiție”, …”
    ___–___sa vezi cum le da peste nas, dan-golan cel nu numai pro-european, dar -total- pro-occidental, care stie el mai bine ca „” cei din justitie, au muncit de 3 ori mai mult!” …Individul este ori ultimul dobitoc, ori un crimina anti -roman, de o perversitate nemaiantalnita…In mai bine de un an NU a făcut chiar nimic, desi toata concentrarea sa trebuia masiv focalizata pe datoriile externe, care pot sugruma intreaga economie și societate românească, dacă nu se iau masurile drastice, (pentru banditi, altfel, f. normale), enumerate mai sus, plus multe altele, inclusiv reducerea numarului de taxe și micsorarea celor ramase, tocmai pentru a motiva firmele și indivizii palmasi sa traga -in continuare- la jugul economiei..

  6. Avatar of LevSt.
    LevSt. 15 mai, 2026 at 21:04 - Reply

    „…cei care vor sa fure banii…”___–___doar in tari de exceptie nu exista asa specimene, insa in Romania, banii SUNT FURATI- in special- la MODUL legalizat (de ei însăși,) de unde și mai dificil in a-i pedepsi pe acesti banditi cu ifose de patrioti…

    Mai jos , un comentariu mai vechi, la un art. al unuia dintre analistii politici f. buni, comentariu care ilustreaza -printre altele- de ce suntem atat de „ramasi in urma” ( ca sa nu zic, neevoluati):

    Shinzo Abe: liderul care a transformat Japonia
    Funeraliile fostului premier Shinzo Abe.(Octavian Manea-04.10.2022) „…conducând executivul vreme de 8 ani (între 2012-2020). …”–__–iar urmatoarea-in sus- si suprema functie, este detinuta de „aceiasi” persoana de sute si sute de ani, in Romania, deja 2 pres-edinti in perioada amintita, SI SAPTE (!!!!!!!)prim ministri, iar daca ne referim la diversi alti ministri, e vorba de duzine, multi dintre ei fiind obligati sa se retraga(mai degraba , fortati, la ordin), din cauza diverselor scandaluri in care au fost implicati, de notorietate cele privind plagiatul, pentru ca pm-ii Romaniei nu pot pana nu sunt doctori in ceva, desi evident, nu sunt in stare de nimic, exceptie furat si diverse alte magarii, posibile datorita functii avute…Oare , la romani, chiar nu mai exista niciun grad de putere de a asocia aceste situatii, in special comparand puterea economica a celor 2 tari, Japonia de peste 50 ani, #2 in lume, Romania , pierduta in clasament, la care trebuie sa adugam ca, Japonia este o tara saraca, fara resurse minerale notabile si chiar topografic, o tara muntoasa, aproape sterila, iar Romania a avut si inca are resurse naturale , inclusiv pe cele care le are si Japonia, adica accesul nemijlocit la ape mari, plus monumente ale naturii de mari proportii, anume Delta Dunarii…Iar o anume caracteristica (de care banditii ce conduc Romania nu vorbesc*), este -generic- GRADUL DE URBANIZARE(inclusiv la sate si asezari „in pustietate”), adica cele 3 elemente definitorii ale civilizatie (asfalt sau macar drum pietruit, apa curenta si canalizare=sanitatie), capitol la care Japonia este pe locul 15 (inaintea Luxembourgului!-oricum o pozitie excelenta, intre primele 40 tari), iar Romania este pe locul 111(!!!) dupa Ghana, Indonezia, etc), iar rata de urbanizare este inregistrata nici macar cu „zero”(cateva tari o au) ci cu liniuta, adica intentionat NERAPORTATA, tocmai pentru ca banditii nu au curaj sa o raporteze(fiind in inima Europei), probabil inteleg si ei ca raportand-o, ceilati oficiali din marele pluton fruntas(minim 40 tari), nici nu ar mai da mana cu ei, sau sa stea de vorba cu ei, stiind ca provin dintr-o tara care pluteste in propril rahat…(* situatia este asa cum este , pentru ca iohanis si camarila lui vor asa, banii necesari acestor intreprinderi, lucrari, sunt – a priori- furati la modul „legal” si distribuiti in salarii si pensii speciale, la cel mul 0,5 milion persoane, adica lor insasi si -mai ales- papusarilor din spate, fosta nomenclatura si securitate…)

  7. Avatar of LevSt.
    LevSt. 16 mai, 2026 at 0:09 - Reply

    Trump avertizează, imediat după întâlnirea cu Xi, că Statele Unite nu vor „pleca la război” ca să apere Taiwanul împotriva Chinei (15 Mai, 2026)___–___desi -aparent- nedretpati, Trump a luat-o o decizie buna, pragmatica…

    cateva comentarii-mai vechi- de la un alt art. al lui O,Manea

    LevSt. – 01-05-2022

    Un comentariu mai vechi, despre USA-China: „Intamplator am urmarit un film documentar, ORIGINAL, facut prin 1928, in Shanghai (China) si desi alb-negru, era evident ca spiritul constructiv (chiar al constructiilor importante) era asemanator cu cel al New York-ului, inclusiv marile turnuri luminate feeric cu diverse reclame, etc, Ulterior, acestui timp, China s-a hazardat in aventura comunista si stim ce a urmat pentru zeci si zeci de ani, totusi milenara intzelepciune chinezeasca(am putea zice asiatica*) s-a repliat realiatii obiective, insa pierduse decenii de dezvoltare , asa ca a trebuit sa recurga la ceva amplificator si reparator, iar acel ceva a fost si este FURTUL de Tehnologie, iar sansa lor (**) a fost (si este) ca nu a trebuit sa o faca mai mult activ decat pasiv, COMENZILE americane le-au dat aceasta posibilitate , sa produca dar si sa studieze si chiar sa imbunatateasca multe dintre proiectele comandate(gandite si desenate din USA) , ceace –dupa ani si ani- a dus la acea situatie „invatzacelul (aproape ) mai destept decat profesorul”, este adevarat, China nu a ajuns puterea economica mondiala nr. 2, doar prin volum de productie, dar si prin calitate(dublata inca de pret de dumping) si -inca odata- prin propriile inovatii si chiar mari proiete autohtone, pentru ca,da, cu perseverenta si continuu exercitiu, elevul isi poate depasi dascalul…Din pacate reflexul „fir rosu ” al comunismului este profund si total prezent in conducerea societatii chineze, adica totalitarismul care are ca regula prima controlul suprem a tot si toate (si toti) cu care are contacte, relatii, intrepatrunderi, si -evident- dorinta lor este de a-si depasi permanent propriile limite si -mai ales- propriile granite, de unde estomparea acestor dorinte este o necesitate globala , pe care nu o mai poate face nici USA , singura,nici macar doar cu aliatii traditionali(UK, Canada, etc.)(*-chiar si Vietnamul este intr-o dezvoltare fara precedent, datorita si multor mosteniri tehnice/fizice, ramase de la americani- ar fi inutil sa amintim Japonia, S.Korea, vechiul Siam, etc./// **- nu este niciun mister ca aceste immense comenzi au fost facute Chinei-si nu altor state- pentru simplul motiv ca 1) acestia erau ” flamanzi” si aveau nevoie de munca , pe care ei-conducatorii comunisti- inca nu o puteau oferi, iar 2) abilitatile lor manuale au fost dintotdeauna recunoacute ca un apanaj al executarii proceselor la scara f. mica, preluate-mai tarziu- de robotizare, si 3)USA a inteles ca este mult mai bine sa-i tina pe chinezi intre propriile granite, decat, acestia, sa se reverse in/PESTE toata lumea…)

    LevSt. – 12-31-2021

    Xi Jinping şi-a exprimat dorinţa de „reunificare cu Taiwanul” în discursul de sfârşit de an. Independența insulei, garantată de SUA(…)____––_____daca pentru Xi J., aceasta „reunificare” a devenit „a make a wish” pentru noul an, se pare ca dorinta chineza este la cote maxime, iar cu ajutorul ‘dizidentilor” din interiorul Taiwanului, dorinta va deveni realitate chiar pe cale „pasnica”…

    Răspunde
    LevSt. – 12-30-2021

    „Cazul Taiwanului este însă fundamental diferit.”–-___–- cu toate ca nu suporta comparatie cu Ukraina, Tawanul poate fi realmente pulverizat si USA nu poate face mare lucru, daca China este decisa sa acapareze Taiwanul, nimic nu-i poate opri, chiar daca vor arunca in lupta(si la moarte) sute de mii de militari…Cat despre „sinucidere economica”, asisderea, ma indoiesc, China a devenit prea mare si prea tare, si prea multe tari depind de ea, asa ca-i vor ierta „derapajul” si -in continuare, vor face business cu China…In acest caz, solutia va fi (if !) oferirea unei acadele Chinei, pentru a lasa Taiwanul in pace, insa in Ukraina, situatia este diferita, Putin este batran, iar intr-un sistem republican autocrat (si dictatorial), seful suprem trebuie sa-si satisfaca orgoliile, indiferent de pret, daca Putin era Tzar, altfel era rezolvata aceasta problema…

  8. Avatar of LevSt.
    LevSt. 16 mai, 2026 at 19:22 - Reply

    Nicușor Dan, criticat de cei care îl susțineau în trecut. „Cred că este un conservator convins și eurosceptic”
    ( Grigore Dobritoiu Sambata, 16 Mai 2026, ora 19:040 )Senatorul USR Cristian Ghinea a declarat pentru Euractiv că …conservator convins și eurosceptic… viziune ciudata…”___–___Cel putin, iata și un lucru pozitiv, însăși OAMENII LUI inteleg ca individul- este „ciudat”, adica incorsetat intr-un cadru mental fix, iar aceasta deriva din „natura sa intriseca”, adica individul a fost un copil autist subclinic, neidentificat la MODUL social, de acea gandeste si actioneaza in asa maniera, cu nonsalanta, pentru ca -in sinea sa- el este total convins , ca are dreptate…Este ca in acea gluma cinica, „orice nebun crede ca toti ceilalti sunt nebuni”…

  9. Avatar of LevSt.
    LevSt. 17 mai, 2026 at 18:44 - Reply

    România este în topul european al bogaților. Numărul românilor multimilionari a crescut cu 93% în ultimii cinci ani
    (Autor: Grigore Dobritoiu Duminica, 17 Mai 2026, ora 17:54)____–-____nu cred ca cineva se joaca cu cifrele, cred ca se exprima o realitate, insa aceasta situație se suprapune pe ultimii 5 ani de mandat ai lui iohanis, cand s-a ajuns la maximum de strans bani nemunciti, din salarii și pensii de lux*,din afaceri ale acelorasi ( plus evaziune fiscala, garla- ca de! degeaba- sunt ei la butoane?!), pentru ca dacă se face o defalcare a acestui grup, se va nota -usor- ca nici UNU la SUTA din acest grup, NU sunt din straturile de jos și medii, adica cei care au muncit și muncesc, acesti milionari sunt politicienii, generali de armata scosi la pensie la sub 50 de ANI, indivizi din (asa-zisa) justitie, și clientela de-a lor, cum este -mai mult ca sigur – acel sash din Mediasi, care a făcut tot soiul de furturi și alte talharii, protejat de iohanis…In sfarsit, acest numar al milionarilor a crescut ( și va mai creste- chiar incet) asa cum și numărul saracilor a crescut și va mai creste(insa logarithmic),iar acesti saraci sunt cei care muncesc, pentru a fi jupuiti de haitele lui iohan și dan-golan…(* o alta „coincibenta,” este ca in acesti ultimii 5 ani de iohaneala,(și in primii cinci a fost can la fel) imprumuturile externe au crescut masiv, tocmai pentru a se distribui aceste miliarde milogite, catre vechii și noii milionari, majoritatea- cum am zis- din/sau clienti ai puterii, urmand ca tot poporul sa plateasca, prin noi taxe, majorare a celor existente și cresteri de preturi generale, in spatele afacerilor, fiind aceiaşi milionari…

  10. Avatar of LevSt.
    LevSt. 21 mai, 2026 at 1:17 - Reply

    Sa-mi spuna mie cineva-oricine- ca acest individ cu alura anotomo-fiziologica de uman, nu-si bate joc- la modul cel mai fatzis- de intreaga populatie a Romaniei, de intreaga Europa și chiar de intregul mapamond…Iar asta , cand-si Mai ales- salariul medium net este de doar 6 mii lei,ceace -practic- inseamna ca straturile medii și de jos NU castigat mai mult de 4 Mii/luna…

    „Șefa DIICOT s-a pensionat la 52 de ani, cu o pensie de 24.000 de lei. Nicușor Dan a semnat decretul
    ( Daniel Groza-Miercuri, 20 Mai 2026, ora 08:26)

  11. Avatar of LevSt.
    LevSt. 22 mai, 2026 at 17:42 - Reply

    Cât de adânc în statul român au pătruns încrengăturile pro-ruse?
    ( Melania Cincea · 21 mai 2026) __–-___un raspuns (bine argumentat) de găsit pe Republica , in art. lui Vlad Craioveanu:’Ghita e pe lista Kremlinului, iar noi pe lista prostilor” , concentrat in ultimele propozitii:

    „…Întrebarea nu e dacă România e țintă a războiului hibrid rus.
    Întrebarea e dacă România mai e capabilă să lupte împotriva lui.”

    Mai mult, doua comentarii pertinente, cel al lui MZ , prea lung, ca s-al aduc aici, insa il postez pe celalalt:
    „andreea dragusin
    acum 3 ore
    Presedintetle Romaniei dovedeste din ce in ce in ce mai mult ca nu e decat un rahat in ploaie – exact ca si tara pe care o conduce, tara care nu afost niciodata capabila sa se conduca singura vreme indelungata – de aia a fost sub otomani, de aia a venit regele Carol, ca romanasul nu stie sa-si curete propria ograda de gunoiul gen Sebastian Ghita si altii ca el, de aia am fost si sub sovietici (bravo de zeci de ori lui Ceausescu cand s-a opus public invadarii Cehoslovaciei de catre rusi 0 eram un copil, dar inca imi aimntesc acel discurs televizat), de aia nu suntem in stare sa avem o tara decenta.”

    Și chiar „mai mult”, o divagatie, pentru a-l „spala” pe S.Ghita,prin prisma pur personala a oricarui individ care are dreptul sa lupte pentru supravietuirea proprie( chiar dacă vinovaț de orice), iar SG , rămane „tare”, mai ales dacă a reusit sa o „trozneasca” și pe viitoarea mare procuroarea( și inca intr-un cadru idilic si natural, ” PE sub frunzele de vitza de vie!- chiar dacă „iepureste”!”), in sfarsit „omul se descurca”, ce as vrea sa știu eu, este dacă acest SG este cel pe care eu DOAR il presupun a fi: ANUME fiul lui Petre, născut prin 1950, in satula Curmatura( Dolj), cu un frate mai tanar (Marian -n.1954 sau 1955-, „bun la matematica”- probabil și Petre, la fel) copiii lui Aurelian( Aurean) , pres-edinte de CAP prin anii 1966-1970, și ceva) care a fost inculpat pentru frauda, el si-a taiat venele (acasa) , totusi a fost descoperit și a ajuns la spital, unde la primul moment de nesupraveghere, si-a dezacordat perfuzia ( și oxigenul) și a murit, fara a fi fost pronuntata, o sentinta).Toata aceasta divagatie, poate fi doar o simpla presupunere, as vrea ca cineva(„la sigur”) sa confirme, sau infirme, relatarea…

Leave A Comment

Pe aceeași temă

Pe aceeași temă

Dă-ne un pont/ Send Us a Tip