Conspirații și dezinformări în campania pentru Parlamentul Republicii Moldova: Pierderea suveranității, frica de război și “dușmanul” Soros (1)

ilustrație: Diana Dupu/ sursa foto: Facebook
Parcursul european al Republicii Moldova poate fi decis la alegerile parlamentare din 28 septembrie. În cursa pentru ocuparea celor 101 locuri în forul legislativ de la Chișinău s-au înscris 15 partide politice, patru blocuri electorale și patru candidați independenți, iar startul campaniei electorale s-a dat pe 29 august.
Am analizat conținutul videoclipurilor postate de candidați pe TikTok și am extras principalele teorii false și conspiraționiste lansate de la începutul campaniei.
- Context.ro monitorizează, cu ajutorul unui soft bazat pe AI, activitatea candidaților pentru Parlamentul Republicii Moldova pe rețeaua chinezească.
Frica de război, suveranitatea în pericol și Soros
Vasile Tarlev, candidat la parlamentare și unul dintre liderii Blocului Patriotic, a postat pe TikTok, în prima zi de campanie electorală pentru alegerile parlamentare din toamnă, un clip de promovare a Blocului Patriotic construit pe retorică populistă și conspiraționistă. Discursul folosește etichete și frici colective, iar multe afirmații sunt susținute de narațiuni promovate și de propaganda Kremlinului.
Spre exemplu, afirmă că “regimul Sandu a pierdut legătura cu cetățenii și duce țara spre sărăcie și pierderea suveranității” și că “regimul sorosiștilor ignoră problemele reale ale poporului, supunând politica internă și externă intereselor unor centre străine de influență”.
Vocea din clip susține, în schimb, că Blocul va “consolida suveranitatea astfel încât soarta poporului să nu fie decisă în ambasade sau cancelarii străine”, afirmând că Moldova este “pentru popor, nu pentru sorosiști și trădători care servesc interese străine”.
Eticheta de „sorosiști” este un termen conspiraționist, folosit în propaganda rusă și nu numai, pentru a sugera că fundațiile lui George Soros controlează guverne. Mass-media controlată de autoritățile Federației Ruse îl prezintă pe Soros drept personificarea a tot ceea ce Rusia consideră a fi rău în Occident.
Fiind un personaj vizibil, miliardar care finanțează cauze progresiste, a devenit un simbol al „elitelor globale”. În plus, are origine evreiască, ceea ce alimentează vechi stereotipuri și antisemitism. Și cum conspirațiile simplifică realități complexe și prezintă „un vinovat” ușor de recunoscut, în imaginarul conspiraționist o persoană extrem de bogată devine suspectul perfect de „planuri ascunse”.
“Regimul actual împinge Moldova în retorica războiului și în conflicte străine (…) Blocul Patriotic va apăra neutralitatea”, mai spune vocea de pe fundalul clipului.
Doar că retorica de „război” vine din propaganda rusă, care acuză Chișinăul de „militarizare” pentru a speria populația. Moldova nu participă la războiul din Ucraina, nu trimite trupe și nici nu există planuri oficiale să intre în conflicte. În fapt, eforturile guvernului sunt de a consolida securitatea internă și de a proteja frontierele. În prezent, R. Moldova este țara cu cea mai mică armată din Europa, iar unul din obiectivele Strategiei de Apărare pentru următorii zece ani este dezvoltarea armatei. Strategia, adoptată de Parlament la sfârșitul lui 2024, stabilește că printre amenințările la adresa securității se află Rusia, riscurile formării unui „coridor militar terestru” până la hotarele R. Moldova și trupele ruse ce staționează ilegal în regiunea separatistă transnistreană.
Iar neutralitatea e prevăzută ca element fundamental în Constituția R. Moldova. „Republica Moldova proclamă neutralitatea permanentă” și interzice „dislocarea trupelor străine pe teritoriul său”. În plus, Moldova este un stat independent din 1991, recunoscut internațional, iar cooperarea cu UE sau cu alte organizații nu înseamnă pierderea suveranității, ci consolidarea ei prin acorduri economice și de securitate.
“Vom apăra credința ortodoxă. Vom sprijini familia tradițională”, se mai aude în materialul de promovare electorală.
O altă teorie de inspirație pro-Kremlin este acuzația că Occidentul distruge deliberat societățile, începând cu familia și religia. Totodată, „familia tradițională” este folosită ca slogan electoral mobilizator de către partidele conservatoare.
Legile Moldovei definesc deja familia ca uniunea dintre un bărbat și o femeie și nici nu a fost propus oficial legalizarea căsătoriilor între persoane de același sex. Narativul anti-LGBTQ+ e o altă temă importantă a propagandei ruse. În Rusia există legi și politici în acest sens, spre exemplu, legea împotriva „propagandei LGBT”, adoptată în 2013, lărgită în 2022.
În ceea ce privește religia, Constituția Moldovei deja garantează libertatea religioasă, iar Biserica Ortodoxă are un rol dominant cultural, ortodoxia fiind majoritară și nu e amenințată de autorități.

foto: Vasile Tarlev, sursa: Facebook
Vasile Tarlev este președinte al Partidului Viitorul Moldovei (PVM) și candidează pe poziția a patra pe lista Blocului Electoral „Patriotic al Socialiștilor, Comuniştilor, Inima și Viitorul Moldovei”.
Tarlev a fost premier în două rânduri în perioada 2001-2008, când președinte al republicii era comunistul Vladimir Voronin.
Actualul candidat la parlamentare și-a arătat deschis susținerea pentru reluarea relațiilor cu Federația Rusă. „Consider că prietenia, relaţiile şi colaborarea cu Federaţia Rusă a fost, este şi va fi, şi trebuie să fie”, a declarat acesta într-un interviu acordat Europa Liberă.
Vladimir Putin l-a decorat pe Tarlev cu Ordinul Prieteniei în 2016 pentru „aport mare la dezvoltarea colaborării economice, umanitare și de afaceri cu Federația Rusă”.
Tarlev a candidat la alegerile prezidențiale de anul trecut din partea partidului pro-rus „Viitorul Moldovei”, obținând doar 3,19% din voturi.
În aprilie 2024, acesta a participat la congresul Organizației „Eurasia” de la Moscova, unde s-a întâlnit cu figuri cheie implicate în extinderea influenței Kremlinului în regiune, iar în iulie 2025 acesta a zburat la Moscova alături de liderul PSRM, Igor Dodon, și președinta Partidului „Inima Moldovei”, Irina Vlah, pentru a discuta cu oficiali ai Kremlinului despre reluarea livrărilor de gaze naturale rusești, după scrutinul din toamnă.
Din nou, Soros
Victoria Furtună, lidera Partidului Moldova Mare, reînvie pe TikTok o narațiune lansată în urmă cu aproape 10 ani de Vladimir Voronin, fost președinte al republicii: Soros e responsabil de protestele care au degenerat pe 7 aprilie 2009.
“George Soros trebuie mai întâi extrădat în Chișinău, aici să-și spășească pedeapsa pentru 7 aprilie 2009, pentru tinerii noștri care au decedat, finanțarea partidelor trădătoare, distrugerea învățământului prin ONG-urile lui, promovarea dezbinării și a ideologiilor străine care ne distrug valorile noastre”, spune candidata pentru Parlamentul R. Moldova.
Miliardar evreu maghiar, filantrop și supraviețuitor al Holocaustului, George Soros este recunoscut pentru finanțarea cauzelor politice și sociale progresiste, prin subvenții acordate de Fundațiile sale Open Society. Astfel că Soros a devenit ținta grupurilor conservatoare și de dreapta care se opun finanțării cauzelor liberale.
În cercurile de extremă dreapta din întreaga lume, filantropia lui Soros este adesea transformată în hrană pentru teorii conspiraționiste, afirmații că el ar fi creierul unor comploturi globale sau că ar manipula anumite evenimente pentru a-și atinge obiectivele. Multe dintre aceste teorii conspiraționiste se bazează pe mituri antisemite vechi, în special pe ideea că evreii bogați și puternici lucrează în culise, complotând pentru a controla țări și a manipula evenimente globale.
Pe scurt, acest tip de dezinformări și teoriile conspiraționiste sunt utilizate de partide populiste și prind pentru că Soros concentrează într-o singură persoană mai multe temeri și prejudecăți, precum bogăție, globalism, minorități, migrație, evrei. Astfel, devine un personaj negativ universal ușor de folosit în propagandă.

foto: Victoria Furtună, sursa: Facebook
Victoria Furtună, fostă procuroare și lidera partidului Moldova Mare, este asociată lui Ilan Șor, om de afaceri fugit în Rusia, condamnat în absență la 15 ani de închisoare în legătură cu dispariția în 2014 a unui miliard de dolari din sistemul bancar moldovenesc.
Furtună a candidat la alegerile prezidențiale de anul trecut din partea Partidului Moldova Mare. O investigație Ziarul de Gardă a dezvăluit că politiciana fost susținută de Federația Rusă, prin intermediul rețelei controlate de Ilan Șor. De altfel, Victoria Furtună a fost inclusă recent pe lista sancțiunilor UE, fiind asociată cu fostul politician fugar.
Comisia Electorală Centrală (CEC) din Moldova a refuzat inițial intrarea partidului său, Moldova Mare, în cursa pentru alegerile parlamentare, pe motiv că în lista de candidați figurau persoane „cu condamnări definitive sau cu antecedente penale nestinse pentru infracțiuni săvârșite cu intenție”. Ulterior, o instanță superioară a obligat CEC să înregistreze formațiunea, dar cu o nouă listă de candidați.
Legături complicate cu Rusia
Lui Ion Ceban, primarul Chișinăului, i-a fost interzis accesul pe teritoriul României și în tot spațiul Schengen, pe o perioadă de 5 ani, în luna iulie.
La final de august, Ceban anunța pe rețelele sociale că se află în Italia. Victor Pruteanu, candidat la alegerile parlamentare din toamnă și coleg de partid al primarului, a anunțat și el pe TikTok vizita lui Ceban la Roma. Pruteanu este și unul dintre cei 12 consilieri ai primarului Ceban.

foto: Victor Pruteanu, sursa: Facebook
“Domnul Ion Ceban transmite salutări tuturor din Roma, Italia, da, da, da, din Uniunea Europeană, zona Schengen, uitați-vă aici, video. Cu aceasta ocazie transmit și eu salutari doamnei Maia Sandu și domnului Nicușor Dan. Prima care l-a rugat pe Nicușor Dan să aplice o interdicție inexistentă, fără motive, fără temei și celui de-al doilea care s-a lăsat dus de nas de Maia Sandu, care, în frica sa de oponenții săi politici, utilizează toate tertipurile posibile și imposibile, murdare”, spune Pruteanu pe TikTok.
La rândul său, odată întors în țară, Ion Ceban a afirmat într-o conferință de presă că interdicția este “doar cu caracter politic”.
Însă despre această decizie, ministra de Externe a României, Oana Țoiu, a precizat că „ a fost luată din rațiuni care țin de siguranța națională. Decizia de a nu permite accesul pe teritoriul României are drept efect direct decizia de a nu permite accesul pe teritoriul Spațiului Schengen”.
Țoiu a mai spus că „există de multă vreme documentate legături complicate ale dumnealui cu reprezentanţi ai Federaţiei Ruse. Pentru România este extrem de important ca acest tip de influenţă să fie limitată pe teritoriul nostru, mai ales că noi avem un număr foarte mare de cetăţeni, care sunt şi cetăţeni români, şi cetăţeni ai Republicii Moldova”.
Ministra a adăugat că „decizia de a nu permite accesul pe teritoriul României are drept efect direct decizia de a nu permite accesul pe teritoriul Spaţiului Schengen”.
La rândul său, șeful statului român, Nicușor Dan, a precizat că măsura luată împotriva lui Ceban nu are un caracter arbitrar, ci se bazează pe probe și documente oficiale. „A fost o decizie a statului român bazată pe fapte. Dosarul mi-a fost adus la cunoștință, iar faptele sunt suficiente”, a explicat președintele României.
Potrivit Ministerului român de Externe, pentru a putea intra pe teritoriul Italiei, primarul Chișinăului a obținut o viză cu valabilitate teritorială limitată care „se eliberează în mod excepțional, atunci când statul membru vizat consideră că este necesar, din motive de ordin umanitar, de interes național sau datorită anumitor obligații internaționale”, valabilă doar pe teritoriul statului membru care o eliberează.
Ion Ceban este președintele partidului Mișcarea Alternativa Națională (MAN), lansat în 2022. Recent, s-a suspendat din funcția de primar al Chișinăului, acesta fiind în fruntea listei de candidați ai Blocului Alternativa la alegerile parlamentare din septembrie.
Ceban s-a ales cu un avertisment din partea Comisiei Electorale Centrale pentru că a utilizat ilegal resursele administrative pentru a participa la evenimente în Italia, el fiind pe lista de candidați la parlamentare. Politicianul a încălcat astfel prevederile Codului electoral care vizează obligațiunea de a-și suspenda activitatea din funcția deținută din momentul începerii campaniei electorale.
Potrivit autorităților americane, după eșecurile de a influența alegerile din Republica Moldova din 2020 și 2021, Kremlinul ar fi continuat să încerce să readucă un guvern pro-rus la putere. Astfel, echipa condusă de Igor Gudilin, tehnolog politic rus și fost ofițer FSB, care a fost în Republica Moldova pentru a-l consilia în alegeri pe fostul președinte Igor Dodon și Partidul Socialiștilor, „a oferit sprijin pentru un grup politic de opoziție – Mișcarea Alternativa Națională”, conform unui raport al Departamentului Trezoreriei SUA.
Pe aceeași temă
Pe aceeași temă
