Project Description
Investigatii 08 iunie 2022
Miliardele pierdute
România pierde anual aproximativ 16 miliarde de euro din evaziune fiscală. Țara noastră este pe primele locuri în clasamentele internaționale și când vine vorba de corupție și spălare de bani.
Unde se duc și cine beneficiază de acești bani? Cine sunt și cum acționează cei care trebuie să ne protejeze de rețele de criminalitate financiară?
Sunt întrebările la care vom răspunde în cadrul serialului #MiliardelePierdute.
În primele două episoade vorbim despre cum au investigat autoritățile din România cazul Panama Papers, care în alte țări a dus la recuperarea a sute de milioane de dolari. Aflăm și cum o instituție a statului protejează secretele financiare ale oligarhilor ruși care au firme în România.
Episoade
Experții internaționali confirmă dezastrul de la Oficiului Național pentru Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor
În primele șase luni din 2022, Oficiul a trimis doar 20 de informări privind spălarea banilor la Parchetul General.
Radiografia Oficiului care se luptă cu spălarea banilor: Scandaluri, politizare și ineficiență
Reporterii Context au documentat activitatea oficiului și au descoperit un lung șir de probleme: acuzații de practici abuzive ale unui șef, ineficiență constatată chiar și prin rapoarte oficiale și scandaluri publice de amploare.
Statul român protejează datele oligarhilor ruși
Oficiul Național al Registrului Comerțului, o instituție aflată în subordinea Ministerului Justiției refuză să pună la dispoziția presei documente esențiale despre activitatea oligarhilor ruși în România.
Șase ani de la #PanamaPapers. Niciun euro recuperat în România
Prima scurgere de informații cu impact major la nivel mondial, #PanamaPapers (2016) a determinat recuperarea a sute de milioane de euro în urma investigațiilor de presă din mai multe state. În România însă, în urma scandalului public, din #PanamaPapers au rămas doar revolta publică și glumele neinspirate ale parlamentarilor care ar fi trebuit să analizeze prejudiciul adus Statului român.
Pe aceeasi tema
Locotenenții interlopului Tudor Florian, condamnați definitiv la pușcărie
Curtea de Apel București i-a condamnat pe locotenenții interlopului craiovean Tudor Florian la pedepse între 12 și 13 ani de închisoare.
Un locotenent al interlopului Florian Tudor, condamnat în SUA după ce a fost prins furând milioane de dolari pe care i-a spălat prin criptomonede
Un membru al celebrei grupări Riviera Maya a fost condamnat la peste șapte ani de închisoare de un tribunal din California, după ce a fost prins că a jefuit bancomate, a clonat și a retras milioane de dolari de pe cardurile de credit ale oamenilor.
Miliardarul Steinmetz a dat în judecată OCCRP și RISE Project România și cere ștergerea și cenzurarea investigațiilor care îl privesc
Miliardarul Benyamin Steinmetz cere în instanță ștergerea investigațiilor publicate de OCCRP și RISE Project și vrea ca jurnaliștilor să le fie interzis să publice pe viitor alte articole care fac referire la persoana sa.
