Project Description
Investigații 5 septembrie 2023
Eșecul Task Force Ucraina
Refugiații ucraineni au fost nevoiți să se întoarcă în zonele bombardate pentru că luni de zile statul român a blocat banii de ajutoare. Am descoperit că guvernul nu a folosit banii europeni destinați refugiaților, deși o putea face.
Haosul birocratic și lipsa de transparență a Statului au creat, dintr-un ajutor necesar în vreme de război, un subiect fierbinte care pune la îndoială capacitatea autorităților române de a contribui la salvarea oamenilor care fug din calea bombardamentelor rusești.
Episoade
Refugiații ucraineni cu dizabilități, în voia sorții: Noi suntem o povară pentru stat
O refugiată ucraineană se chinuie din luna martie să obțină un certificat de handicap în România, în timp ce autoritățile de la București întârzie de luni de zile plata ajutoarelor.
Statul român a uitat de refugiații ucraineni și de cei care i-au găzduit: Ajutoare restante încă din 2022, haos birocratic și lipsă de transparență
Refugiații ucraineni au fost lăsați de izbeliște de statul român, deși li s-a promis protecție. Iar de banii pe care îi datorează proprietarilor care au găzduit oameni fugiți din calea războiului autoritățile nici nu-și mai amintesc.
Explicația ministrului Boloș privind fondurile europene nefolosite pentru refugiații ucraineni, după investigația Context.ro
Ministrul Marcel Boloș a spus, miercuri seară, în emisiunea lui Vitalie Cojocari de la Euronews, că România a folosit corespunzător fondurile europene pentru refugiații ucraineni și că se fac în continuare plăți.
Eșecul Task Force Ucraina: Guvernul a blocat banii europeni pentru refugiați cu proiecte fantomă
Refugiații ucraineni au povestit pentru Context.ro că au fost nevoiți să se întoarcă în zonele bombardate pentru că luni de zile statul român a blocat banii de ajutoare. După o investigație de câteva săptămâni, Context.ro a descoperit că, deși putea, guvernul n-a folosit banii europeni destinați refugiaților.
Pe aceeasi tema
În județul ăsta eu sunt Președinte
Senatorul Eugen Pîrvulescu este judecat pentru că și-a construit, în 2021, o rețea de corupție în cadrul Serviciului de Ambulanță Teleorman.
Banii din apă
Locuitorii unei comune din Teleorman au așteptat zeci de ani o rețea de apă potabilă. În urmă cu 12 ani, părea că soarta le surâde. Statul a turnat câteva milioane bune în conductele pentru apă, banii au curs în conturile firmei lui Eugen Pîrvulescu, iar robinetele localnicilor au rămas uscate. Direcția Națională Anticorupție cercetează în acest caz încă din 2016.
