Ion Ceban, Blocul Alternativa: „Cu mare regret, primele persoane în stat au continuat discursul plin de ură”
Context2026-05-11T11:26:47+03:00Liderii Blocului Alternativa au făcut declarații după închiderea urnelor și au făcut acuzații asupra partidului de guvernare.
Declarații Ceban:
„Toată lumea a așteptat că în Republica Moldova va exista un absenteism, că oamenii, cei catalogați indecii vor rămâne acasă. Asta a fost strategia unui partid care a dezbinat, a chemat la ură, a împărțit oamenii, ce e inadmisibil într-o democrație.
Cu regret, azi am constatat foarte multe abateri de la legislația națională. Cu mare regret, primele persoane în stat au continuat discursul plin de ură, ce e inadmisibil.
Suntem optimiști, o să vă anunțăm pe parcurs alte date dacă va fi necesar. Așa cum
