INTERVIU VIDEO / Din centru de plasament în mâinile traficanților. “Nici la poliție nu am fost crezută”

Raisa* a fost victima traficului de minori în timp ce era instituționalizată într-un centru de plasament al statului. Povestește în interviul pentru Context.ro că a fost lovită, umilită și lăsată pradă unor abuzuri sexuale, în perioada în care, oficial, se afla sub protecție specială. Tânăra acuză că fetele din centrul statului erau trimise direct în capcana traficanților chiar de către angajați. “Vreau să trag un semnal de alarmă”, spune Raisa.

1 minut pentru tine

1 an pentru Context

1 minut pentru tine

1 an pentru Context

Redirecționează 3,5% către Context.ro și susține educația prin Școala de Investigație și atelierele de due diligence.
COMPLETEAZĂ FORMULARUL 230

Raisa povestește în interviul acordat Contex.ro despre cum, în centrele statului care ar trebui să ocrotească copiii, de fapt, aceștia erau supuși la bătăi și umilințe.

Mai mult, tânăra mărturisește că a fost victima unor violuri comise cu complicitatea angajaților DGASPC. “În sistem se permite așa ceva”, susține ea.

Raisa spune că, în timp ce se afla în grija statului, a fost răpită de pe stradă și exploatată sexual. “La aproape 16 ani, în loc să mă duc la școală, să ajung la prestare de servicii, copil…”, spune Raisa.

Tânăra afirmă că, deși a încercat să ceară ajutor de la angajați ai centrului, nu a fost crezută și nu a fost protejată. “Nici la poliție nu am fost crezută”, adaugă ea.

“Am ținut în mine”, spune tânăra, “până la prima mea tentativă de suicid, că până în punctul ăsta m-a adus… din disperare că vreau să vorbesc, vreau să spun ce am pățit și nu sunt ascultată”.

Amintindu-și de perioada petrecută în centrul statului, Raisa mai susține că a văzut cum alte fete erau „trimise direct în capcana” traficanților, cu bilete de voie de la angajații DGASPC.

După majorat, când a părăsit centrul de plasament, a plecat în străinătate cu un băiat de care se îndrăgostise. “M-a vândut pe un gram de cocaină și două cartușe de țigări”, acuză Raisa.

“La mine e o traumă, noaptea încă tresar. Nu-i ușor”, spune ea calculând că sunt aproape șapte ani de când a ajuns într-un centru al statului și de-acolo viața ei a luat o altă turnură.

*Din motive de siguranță, identitatea supraviețuitoarei a fost protejată. Raisa este un nume fictiv, iar vocea a fost modificată pentru a nu permite identificarea ei.

Despre autor: Iulia Stanoiu

Iulia Stanoiu
Iulia Stănoiu este jurnalist de investigații al CONTEXT. Înainte, a făcut parte, timp de șapte ani, din echipa radioului din orașul natal, ca prezentator și reporter și a activat vreme de patru ani în presa scrisă. În 2023, a primit Premiul I la Gala Superscrieri, la categoria Debut Jurnalistic, pentru seria de investigații “Președinte de județ”. Iulia face parte din proiectul Rețeaua Minciunilor (Firehose of Falsehood) – o echipă de jurnaliști de investigație din 13 țări din Europa Centrală și de Est, afiliată OCCRP, care investighează rețelele care diseminează online dezinformarea, propaganda pro-rusă și conspirațiile. Iulia a contribuit și la investigația internațională Shadow Diplomats, coordonată de International Consortium of Investigative Journalists.

2 Comments

  1. Avatar of LevSt.
    LevSt. 24 mai, 2026 at 18:54 - Reply

    „… grija statului…”___–___statul roman, actual( și mai dintodeauna) este doar o prelungire a puterii bisericesti medievale, in fond , nu fara logica, biserica ortodoxa Romana, a fost printre ultimele institutii-din Europa- care -aparent- au abolit sclavia, inclusiv pe cea sexuala…Mai jos aberatiile- (complet idioate, non-sens) ale marelui „adevarat credincios”, dar – in realitate-cel mai mare cenzor( și „pastor” dar mai ales,palavragiu, cat incape sub soare!), carui, nici macar o Lumina, CI DOAR o Luminita, ii da o replica perfecta:
    „vasile bănescu)”
    Ortodoxismul „suveranist” și cultul ignoranței. Cum este sufocată credința de ideologie și fanatism
    „… Atunci Adevărul îi va fi cernut deja pe cei rămași fideli Lui…”///

    (2Luminița Aldea)”Concertul lui Max …’
    Iar am văzut revărsări de râuri de ura…De la cine?! De la români, ce se pretind iubitori de libertate, mari creștini cu Dumnezeu în gură la fiecare cuvânt și cu ură în inimă încolăcită ca un șarpe. ..”

  2. Avatar of LevSt.
    LevSt. 25 mai, 2026 at 0:54 - Reply

    Magyar își taie salariul la jumătate și pregătește măsuri similare pentru miniștri și parlamentari: „Diferența dintre veniturile politicienilor și ale populației este prea mare”
    ( Andrei Tanase Duminica, 24 Mai 2026, ora 22:36)___––____Bravo și iar „bravo”, Magyar, ASTA i-am spus și eu lu Bolojan ( de cateva ori), iar mai recent, i-am sugerat sa-l copieze tot pe acest Magyar, și sa ceara suspendarea golanului-sef, care intentionat trage de timp, pana Fitch va plezni Romania cu scaderea ratingului, și -abia- atunci o sa vezi ce jale va fI…

Leave A Comment

Pe aceeași temă

Pe aceeași temă

Dă-ne un pont/ Send Us a Tip